Kolagen

Kolagen jest szeroko rozpowszechnionym zewnątrzkomórkowym białkiem zwierzęcym, stanowiącym główny komponent strukturalny skóry właściwej. Ze względu na swoje właściwości biologiczne jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz medycynie estetycznej.

[the_ad id=”68″]

Kolagen jest to białko tkanki łącznej. Ma ono bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Jako ludzie pływamy dosłownie w kolagenie.

Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek, w trakcie jej starzenia. Kolagen wypełnia także rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej. Kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych.

Kolagen stanowi powszechny składnik organizmów kręgowców.

[the_ad id=”68″]

Kolagen jest unikalnym białkiem, zapewniającym tkankom ludzkim i zwierzęcym niezwykłą wytrzymałość przy zachowaniu dużej elastyczności. Potencjał terapeutyczny kolagenu wykorzystuje się obecnie głównie w medycynie estetycznej w zabiegach modelowania struktury skóry. W ostatnich 30 latach nastąpiła znaczna ewolucja w produkcji preparatów zawierających kolagen – od preparatów zwierzęcych (bydlęcych) poprzez preparaty pochodzące od zmarłych dawców, kolageny uzyskiwane z hodowli ludzkich fibroblastów, aż po preparat zawierający autologiczny kolagen. Zmniejszono ryzyko reakcji alergicznych, zmarginalizowano zagrożenie zakażenia wirusami i prionami, wydłużono okres utrzymywania się efektu wypełniaczy. Nowsze badania pokazują ponadto, że warto zwrócić uwagę na to białko również w aspekcie suplementowania diety. Szereg badań prowadzonych in vitro, a także in vivo na zwierzętach wskazuje na korzystne działanie hydrolizatów tego białka na produkcję endogennego kolagenu oraz zmniejszenie aktywności enzymów odpowiadających za jego degradację, co może korzystnie wpływać na opóźnienie efektów chronologicznego starzenia się skóry.

Net Promoter Score
Na ile prawdopodobne jest, że polecisz nasze usługi znajomemu?
Co byś ulepszył(a) na stronie Kolagenowy Białystok?Co byś ulepszył(a) na stronie Kolagenowy Białystok?
Na ile prawdopodobne jest, że polecisz nasze usługi znajomemu?